Prevođenje: na granicama autentičnosti
Razvojem široko dostupnih alata poput Googleova i Yandexova prevoditelja prevođenje za potrebe prosječnog čovjeka znatno se ubrzalo i pojednostavnilo, od jedne riječi do dugačkih tekstova – u nekoliko sekundi korisniku je dostupan (naizgled) gotov prijevod. Međutim, koliko je uistinu taj prijevod dovršen i kvalitetan produkt? Cilj je planirane aktivnosti upoznati studente prevoditeljskog smjera Odjela za rusistiku s ograničenjima i potencijalnim rizicima uporabe navedenih alata. U tu svrhu izabrani tekstovi na različitim izvornim jezicima i različite prirode (stručne i umjetničke) bit će prevedeni pomoću spomenutih alata. U prvoj fazi aktivnosti testirat će se sposobnost studenata da razlikuju prijevod koji je napisao čovjek od onih dobivenih uporabom alata. Druga faza podrazumijeva detaljniju analizu elemenata koji najčešće svjedoče o manjkavosti prijevoda koje generira umjetna inteligencija i o tome da je čovjekova uloga u prevođenju još uvijek ključna.
Termin: utorak, 23. travnja u 16:00, učionica 241 SK (u okviru kolegija Prevođenje stručnoga teksta).
Voditeljice radionice: N. Zoričić, A. Pintarić.
Ruska inteligencija kao sociološki fenomen – prestiž ili prokletstvo?
Predložena aktivnost bavit će se fenomenom ruske inteligencije u ruskome društvu nekada i danas. Dat će se odgovori na pitanja Što je zapravo „ruska inteligencija“? Tko su njezini predstavnici danas i nekada? Kakve konotacije sintagma „ruska inteligencija“ izaziva u svijetu, ali i u samoj Rusiji? Postoji li „zapadna inteligencija?, ili se radi o fenomenu ruskog kulturnog i povijesnog prostora? Da bismo dobili odgovore na postavljena pitanja nužno je vratiti se u prošlost te nastanak termina „inteligencija“ objasniti u društveno-povijesnom kontekstu obuhvaćajući vrijeme Carske Rusije, SSSR-a te Rusije kakvu poznajemo danas. Aktivnost je osmišljena kao javno predavanje namijenjeno studentima prve godine prijediplomskoga studija ruskoga jezika i književnosti, ali i svima zainteresiranima. Predavanje s pripadajućom radionicom i kvizom vodit će studenti diplomskoga studija ruskoga jezika i književnosti.
Termin: srijeda, 24. travnja u 10:00, učionica 240 SK (u okviru kolegija Ruski u učionici).
Voditeljice radionice: A. Knežević, A. Pintarić, N. Zoričić.
Svi znaju što je AI, a znate li što je II?
Lansirajući ChatGPT krajem 2022. godine, OpenAI najavio je novu eru umjetne inteligencije. Generativni alat izgrađen na velikom jezičnom modelu kulminacija je priče koja započinje u prvoj polovici 20. stoljeća radom na modelu umjetne neuronske mreže. Od igranja šaha do autonomnih vozila, suvremena umjetna inteligencija nalazi primjene u širokom spektru ljudskih aktivnosti, stoga je nužno pratiti trendove razvoja na raznim tržištima i osvijestiti nužnost i mogućnost suživota s tehnologijom. Planirana radionica upoznat će studente rusistike s ruskim AI-alatima (rus. iskusstvennyj intellekt, tj. II)., kao što su YandexGPT ili Kandinsky 2.2. Svakome studentu dodijelit će se jedan besplatan alat koji će samostalno istražiti i na temelju toga pripremiti kratko izlaganje na ruskom koje će tijekom planirane aktivnosti predstaviti. Nakon izlaganja studenti će kroz praktičan rad pokazati mogućnosti proučenog alata, omogućujući svim sudionicima radionice da se uključe i pokažu svoju kreativnost.
Termin: srijeda, 24. travnja u 18:00, učionica 232 SK (u okviru kolegija Sintaksa jednostavne rečenice).
Voditeljice radionice: A. Pintarić, N. Zoričić.
Razvijanje dječje inteligencije kroz kreativnost
Inspirirani radom svjetski poznatog američkog umjetnika Alexandera Caldera i koncepcijom koja se krije u pozadini njegovih mobila, odlučili smo potaknuti intelektualne sposobnosti mladih polaznika (osnovnoškolaca) kreativnih radionica udruge Fort Design. Tijekom planirane aktivnosti djeca će uz pomoć voditelja radionice svojom maštom stvarati predmete raznih oblika, materijala (drvo, keramika, karton itd.) i boja, pazeći na njihovu površinu, dimenzije i težinu, kako bi se svi spojeni dijelovi u toj mobilnoj kompoziciji mogli neometano i uravnoteženo gibati na metalnim žicama uz najmanje strujanje zraka.
Termin: četvrtak, 25. travnja u 17:00, u prostorijama Udruge Fort Design u Kninu (ul. Kralja Zvonimira 10).
Voditelji radionice: Antonia Pintarić, Andrea Knežević, Nika Zoričić, Milan Zoričić.